Den I. a II. – Odjezd do Norska (Liberec -> Hanstholm)

Jak to již s výpravami kamkoli bývá, vyrazili jsme z Liberce…

… asi s hodinovým zpožděním což se nám nakonec málem stalo osudným, avšak na druhou stranu jsme v Polsku a Německu nezažili vichřici a viděli jsme jen její následky a brodili se kalužemi přes celou silnici. Téměř polovinu cesty po Německých dálnicích jsme jeli v bouři a přívalových děštích, čímž se náš čas dojezdu nebezpečně blížil k času odjezdu trajektu. Neusnadnila nám to ani uzavírka části dálničního obchvatu kolem Berlína a my jsme se v něm hodinu a půl motali, až jsme se nakonec rozmotali a vydali se dle GPS skrz vesničky, abysme se po pár set kilometrech opět na dálnici napojili.

V Dánsku už to začínalo být horké, jak počasí a pneumatiky, tak i čas, kterého se nedostávalo. Dánská policie by asi příliš slitování neměla, když jsme po jejích vesnicích jeli chvílemi i přes 100 km/hod. Nakonec nám GPS přeci jen trochu pomohla, když nás bezpečně navedla do doků v Hanstholmu a my jsme se v 9:58 jako poslední auto odbavili a vyčkali frontu do trajektu Fjord Cat. Plánovaný odjezd 10:30 se podařil (jak to jen dělají?) a nás čekala 2 hodinová plavba celkem hezky zařízeným trajektem společnosti Masterferries.

Naše rychloloď dorazila k Norským břehům městečka Kristiansand, ale nás čekalo nemilé překvapení, když jsme našli auto celé… celé opatlané od soli (oddychli jste si? ;-). Kdesi tam byla šikovně umístěna jakási díra, kterou dovnitř svištěl solný mořský vzduch a my jsme třetinu Norska jezdili s posoleným autem.
V trajektu do Norska

Výjezd z trajektu se však podařil na jedničku a fronta z doků se nebezpečně krátila, neboť celní kontrola pouštěla Německé, Dánské a vůbec všechny auta bez prodlení. Nás si zastavila a začal výslech a dotírání (ptala se, kam jedeme, proč a jak). Nakonec jsme vyvázli jen se zlostným pohledem a vyjeli ven. Důležitá informace, nevyjíždějte na celní kontrolu se slamákem na hlavě a širokým úsměvem ve tváři.

Zaparkeringovali jsme (parkování = parkering) za 40 NOKů a vydali se na prohlídku městečka Kristiansand, z něhož mám smíšené pocity. Na jednu stranu krásné udržované parky, plážička a přístav a na druhou stranu žebráci v centru města a ošklivé obchody s potravinami (Rema, Rimi). Po prohlídce města jsme si na chvíli ustlali na trávníčku v parku a koukali na fontány. Nakonec jsme se odpoutali a vyrazili po silnici, směr Lindesnes – nejjižnější místo Norska a známý maják. Vstupné na maják (50 NOK/osoba) se nám dávat nechtělo a tak jsme se prošli po skaliskách kousek vedle a stejně jsme měli nádherný výhled. Po procházce jsme na parkovišti u majáku uvařili večeři (rýži s mexickou omáčkou) a debatovali, kde najdeme místo na přespání.
První noc v Norsku
Jeli jsme a jeli až jsme narazili na kemp, v recepci však ticho po pěšině. Bára se chtěla alespoň osprchovat a jelikož jsme neměli drobný, vzali jsme se vlažně studenou vodou a bylo to príma a zadarmo :-) Cestou jsme hledali vhodná místečka pro náš 4,5 metru dlouhý stan, ale žádné nebylo dost dobré nebo 150 metrů od nejbližšího obydlí. Všechno dobře skončilo, když jsme objevili cestičku, která si vinula na malý plácek s dost místem pro naše autíčko i stan, který byl vcukuletu postavený a my celí vyčerpaní ulehli k první noci v Norsku.

20 komentářů k článku:
“Den I. a II. – Odjezd do Norska (Liberec -> Hanstholm)”

 • Piccaro

  Moc zajímavé čtení! Plánuji podobný výlet na příští rok a všechny tyto informace jsou k nezaplacení. Díky..už se těším na pokračování..a info o výdajích

 • walnut

  Ahoj, muzete mi prosim poradit levnou lodni prepravu z Norska do okolnich statu?

 • Robert

  Prohlídku v Kristiansandu jsem zažil už dvakrát, museli jsme zajet do “garáže” a tam vyndat skoro všechny (pečlivě naskládané) věci, dívali se i k rezervě. Rakev na střeše je nezajímala, vodku v petce nepoznali a když jsme jim ukázali na mapě, kam máme namířeno a co chceme vidět, tak nás nechali složit věci (což už se ovšem nepovedlo tak pěkně, jako doma, kde to trvalo 3 hod.) a propustili nás. Z celé lodi prohlíželi jenom nás, a dva roky potom opět. Měl jsem dojem, že máme asi nějaké protistátní ksichty, ale vidím, že nejsme sami.

 • Martin

  Robert: 😀 tak to je mazec! Dlužno říct, že kdybych neměl na hlavě ten slamák, asi by nás nezastavila… vybalovat jsme naštěstí nemuseli, ikdyž jsme nic nelegálního nevezli… bylo by to celkem zpruzení hned 1. den.

 • Dino

  Ahoj, díky za info, ještě jedna věc. Když budu mít rakev a budu vyšší než 2 m, třeba o fousek :-) budou to nějak řešit ? Neměl jsi nějaké problémy ?

 • Martin

  Ahoj,
  problém by si mohl mít akorát na trajektu 😉 Ale teď přesně nevím, jak vysoké měli stropy…

 • Dino

  :-) samo že myslím trajekt :-), ještě jedna věc : RYBOLOV, zajímal vás nebo ne ? Jsou tam nějaké možnosti ? Třeba nabídka na ulici apod ? Dík

 • Martin

  Hele, přemýšleli jsme nad tím, ale nakonec jsme to nechali plavat 😉

  Jinak v Bergenu je pěkný rybí trh 😉

 • Mara

  Vybornej web. moc diky za info. Chystame se letos vyrazit. Jedem asi an tri nedele. Dost me desi ta kontrola, protoze vydrzet to napr bez piva:-) – vim, ze muzem mit neco s sebou ,ale je to hodne skromny…Kontrolvali treba i hmotnost auta? Predstava ze vyndavam celyho transportera s vecma, jidlem a vsim pro 5 lidi na 3 tejdny je kruta:-(

 • Martin

  3 týdny budou určitě super 😉 Alkoholu vemte co nejvíc, v rámci limitu 😉

  Hmotnost auta nám nekontrolovali, ani jsme nikoho takového neviděli, ale transporter může vzbudit podezření, tak nevím 😀

  P.S.: Díky za kompliment 😉

 • Mara

  Kouknu jeste na nejaky weby, ale i tady to bylo, ze pres svedsko nekontroluji. Udelam mozna navrh nasi cestovatelske skupine, ze bychpom otocili plan a trajektem jeli az domu. ale asi to neprojde, chtej si nechat ten uzasny oresundsky most jako tresnicku na dort;-)

 • Martin

  Jj, na švédských hranicích jen projíždíš…

  Oresund bridge je fajn, ale musíš mít hezký počasí 😀 Ne jako my…

  http://norsko.rival.cz/fotogalerie-norsko/

 • Robertz

  se chystáme v létě 2010. Ale po vlastní ose přes finsko až na Nordkapp a pak Norskem, švedskem a danskem domů. Cca měsíc a 10000km, tak kdyby se chtěl někdo přidat… :)

 • AdamS

  Prosím Vás, máte někdo zkušenosti s trajekty bez rezervace lístků? Chystáme se jet za pár dnů do Norska, pojedeme ve třech lidech. Chceme jet trajektem Sassnitz – Trelleborg, akorát nemáme zarezervovány žádné lístky.
  Dále bych se chtěl zeptat, zda-li máte někdo zkušenost s polskými dálnicemi, konkrétně úsek Katowice-Wroclaw a dále do Německa? Je tam pěkná dálnice? Slyšel jsem, že poláci maji hodně děravé cesty.
  Předem děkuji za případné odpovědi.

 • Bambus

  To AdamS
  Dalnice z Katowic na Wroclaw je nova a snad jedna z nejlepsich v Polsku, az do Nemecka se jede uplne v pohode bez drcani. Listek na trajekt je lepsi koupit aspon den nebo noc predtim ale na miste s tim neni zadny problem. Kdyz neni volny tenhle tak bude pristi..:)

 • Lukáš Vedral

  V Norsku a i celé Skandinávii je opravdu krásně, my jsme si okružní cestu po Skandinávii užili letos. Pokud by někdo měl zájem, tak na http://www.lukasvedral.cz/cestovani/skandinavie-1/ se může podívat na blog, fotky a popis trasy.

 • Vlasta

  Ahoj, stránky máte fajn, spoustu informací. My jsme autem projeli Norsko rok před vámi, přes Lofoty na Nordkapp.Zpět přes Finsko a Švédsko. Norsko je úžasná země, pojedeme znovu i se synem. Jen s hodnocením Osla nesouhlasím, staré centrum, pevnost a Vigelland park se nám moc líbily! A zarazily mne ty kontroly, my se vylodili z trajektu v Oslu a nikde nikdo. V.

 • jana seitzova

  Vazeni pratele Norska, dovolte, abych vas upozornila, ze 23.4. 2010 zahajuje provoz nova trajektova spolecnost http://www.thyferries.com/
  Bude jezdit na trase Hanstholm – Kristiansand a cena pro 5 osob a jeden osobni automobil bude od 99 EUR za oba smery. Jizdenky uz lze rezervovat.
  Vice informaci najdete na strankach spolecnosti. V pripade potreby se muzete obratit i na me.
  S pratelskymi pozdravy

  Jana Seitzova
  http://www.rybolov-cestovani-norsko.cz

 • Cigi

  Jak to vypadá na tom trajektu? Auto musíš opustit a jdeš si sednout někam na lavičku, je tam vůbec kam si sednout, popřípadě jít na WC?

 • Martin

  Myslíš z Dánska do Norska např.? Jj, v autě nesmíš být a v průběhu plavby tam IMHO nesmíš ani jít pro něco. Uvnitř trajektu jsou restaurace, sezení, krámky, otevřená část lodi apod. Pokud myslíš trajekty v Norsku mezi fjordy, tam je to různé, můžeš zůstat v autě nebo se procházet po palubě 😉

 • Napiš komentář