Den III. – Stavanger

První Norské ráno proběhlo v poklidu, vstávali jsme kolem deváte…

… trošku nakvap jsme se nasnídali a sbalili stan, asi jsme někam pospíchali :-) Do Stavangeru to byl ještě kus, ale zvládli jsme to, napojili se na “dálnici”, která byla v několika místech omýtovaná. První mýto bylo 25 NOKů, na silnici ještě daleko před Stavangerem. 25 korun jsme v drobných neměli a tak jsme si nechali vyjet lísteček na pozdější zaplacení. Tento lístek můžete zaplatit v dalších mýtných stanicích, kde je obsluha, případně až se vrátíte domů, tak přes internet, jako já (zapomněl jsem na něj :-). Nicméně silnice to byla pěkná a dlouhá a za 25 korun určitě stála.

Další mýto vás čeká těsně před Stavagnerem a stojí 13 NOK, vyhnout se mu však dá postraními silničkami, ale pochybuji, že se to vůbec vyplatí. Poslední platbička byla na parkovišti, za párhodinové stání to bylo 20 korun.

StavangerVe městě jsme se pohybovali asi hodinku až dvě, ale nic extra zajímavého jsme nenašli. Na města moc nejsem, tak jsem se jen tak šoural s foťákem a batůžkem. Ale no tak dobře, něco jsme přeci jen viděli. Požární hlásnu na kopečku, která byla uzavřena, jinak by byl asi pěkný výhled na město. Prošli jsme kolem “parkoviště” pro lodě, a že jich bylo požehnaně, do známých uliček s bílými domečky (ty se líbily Barunce), skrz parky a zpět do přístavu a na parkoviště.

Dál už začínala být cesta zajímavější, jeli jsme totiž směr Preikestolen a hledali místo na přespání. Když jsme se vymotali ze Stavangeru, dali jsme se silničkami podél břehu fjordu do městečka Luuvik a přejeli trajektem do Oanes za 80 NOKů. Cestou jsme ještě tankovali za 500 “norků”, jelikož jsme byli skoro na suchu.

StavangerKonečně spatřujeme nádhernou Norskou přírodu, tedy jeden z typů Norské přírody. Drobné stromečky, hornatý terén a jezírka. Krásná místa na spaní, ale pro náš velestan nic :-) Zaparkovali jsme u silnice na miniodpočívadle a zkoušeli ukuchtit večeři, což se nám povedlo a pěkně jsme se nadlábli těstovinami s omáčkou. Jediné co nás otravovalo byli mušky a tak jsem je chvíli odháněl doutníčkem. Vydali jsme se podívat do přírody, kam vedla kamenitá cestička a spatřili jsme nádhernou chatičku, ve které očividně nikdo nebyl. Muškoodháněcí doutníčekProšli jsme se kolem dokola a hledali místo na spaní. To jsme nakonec našli a ani jsme nemuseli rozbalovat stan. Spali jsme pod širákem na zadní terásce, ale nikomu ani muk! Usínali jsme za šera, kolem jedné hodiny.

4 komentářů k článku:
“Den III. – Stavanger”

 • kropt

  Na spani je idealni misto hned vedle trajektu do Oanes – je tam parkoviste a vedle na brehu fjordu krasna louka. V cekarne trajektu jsou zachody s teplou vodou a prinejhorsim by se dalo prespat primo v te cekarne, ktera je vytapena (cerven 2007) – toto je info pro ty, co planujou.

 • vitold

  ahoj, jak jste platili to mytne z domu pres internet, dovezl jsem si 20NOK ucet za jednu branu, kde jsem nemel drobne… na uctu je bankovni cislo, ale bez kodu banky… a nikde na netu jsem nenasel zpusob jak to zaplatit… pri nejhorsim poslu v obalce penize… adresa je na tom uctu:) predem diky za info

 • Martin

  Ahoj, mělo by to být na http://www.autopass.no

 • Mia

  Ahoj, narazila jsem náhodou na váš/tvůj blog a parádní popis míst a hlavně tipy na přespání. Chtěla jsem se zeptat, jestli bys mi neposlal na email třeba mapičku s těmi místy ve Stavangeru a Preikestolenu. Jedeme teď taky do Norska a nevíme, kde zrovna na tomto místě přespat ve stanu mimo kemp apod. Hrozně moc díky a doufám, že se zase brzy někam vydáte, hrozně pěkně se to čte. Mia

 • Napiš komentář