Den IV. – Preikestolen

Po přespání v nádherné přírodě pod širákem …… jsme si dali osvěžující “koupel” v nedalekém jezírku. To jsme samozřejmě nechtěli zaneřádit šamponém a mýdlem a tak jsme nabírali vodu do PET láhví a “sprchovali” se dál od jezírka. Čistí dorážíme na parkoviště u jedné z nejznámějších atrakcí Norska, skalním masivu Preikestolen (Kazatelna). Parkovné se platí až při odjezdu a není omezeno časem. Aut už tu stojí celkem dost a my se začínáme bát náporu turistů, na Preikestolen by to mělo být 2 hodinky cesty, což, jak se později ukázalo, celkem odpovídá, ale jen pro zdatné turisty :-)

My, turisti obyčejní, jsme šlapali a šlapali, a nakonec i došlapali, přestože to je cesta nelehká. Obdivovali jsme odvážné “turisty”, kteří se vydali nahoru v pantoflích či sandálech a ikdyž na horu dorazili, čekala je cesta dolů a ta pro ně musela být pekelná. S našimi pohorkami jsme dolů hopsali jak kamzíci a byli jsme dole dvakrát rychleji než ostatní. Stejně tak jsme obdivovali staré lidi s holemi, kteří opravdu šplhali krpál, který se znenadání vynořil v lese a tvořily ho pouze naskládané a popadané kameny.

Preikestolen - výhledO výhledu z této přírodní krásy snad ani nemusím vyprávět, pár fotografií mluví za vše. Chvíli jsme poseděli uprostřed skály, chvíli na okraji 604metrové výšky, kolmo dolů, do fjordu. Ten pohled nezapomenu a ten pocit u žaludku už vůbec ne :-) Pokud si chcete prohlédnout Preikestolen i z bočního profilu, doporučuji vylézt na nedaleký kopeček, ze kterého je nádherný výhled na celý fjord a Preikestolen s malilinkýma lidičkama. My jsme měli to štěstí a počasí nám vyšlo, neuvěřitelné štěstí.Preikestolen - výhled

Po pár hodinách jsme se vydali dolů na parkoviště, zaplatili 60 NOKů a vyjeli směr sever, co nám benzín stačil. Snažili jsme se přiblížit k městečku Odda, které pro nás bylo záchytným bodem na další cestě. Ujeli jsme spoustu kilometrů, přebrodili fjord díky trajektu a nakonec zaparkovali na odpočívadle, kde jsme v lehkém dešti a miliardách okusujících mušek úspěšně postavili stan.

Večeři jsme dělali ve stanu, který je na to patřičně vybaven, horní část stanu je otevřená a tvoří jakýsi průduch ven, takže výpary z vaření cirkulují ven. No prostě paráda :-) Uvařili jsme si hromadu brambor s kečupem a provensálským kořením a řeknu vám, lahůdka. Mě to však dostatečně neuspokojilo a tak jsem se jal vařečky a začal kouzlit něco, co by se dalo nazvat brambůrkami. Nebyly to však klasické křupavé, přesmažené, ale jemňoučké, propečené, s opálenou kůrkou a posypané provensálským. No Bára si mlsala a já pak taky. Pak se mi o nich ještě zdálo, ale to už je jiný příběh :-)

4 komentářů k článku:
“Den IV. – Preikestolen”

 • Cigi

  Martine prosím tě, můžeš mi říct kudy se dostaneme na skálu z které jste se dívali přes fjord na Preikestolen? (viz foto na které stojí tvá přítelkyně)
  To je nějaká oficielní vyhlídka?

 • Martin

  Ahoj, žádnou značenou cestou jsme nešli, ale byl to, mám pocit, nejvyšší bod v blízkém okolí Preikestolenu, tak snad najdete 😉 Držím palce

 • Cigi

  Teď jsem si toho všimnul, vy jste stáli na stejné straně fjordu jako je Preikestolen že? Myslel jsem že jste se byli na druhém břehu fjordu a koukali na Preikestolen.

 • Martin

  Jo jo, je to na stejné straně 😉

 • Napiš komentář