Den IX. – Ledovcový splaz Briksdal

Probouzíme se do mrholení a ani jednomu z nás se nechce ven…

Nakonec se však přeci jen donutíme vstát, uvařit si “sladký moment” ze sáčku a s kakaem. Co nejrychleji balíme vlhký stan a vyrážíme na cestu. Projíždíme městečkem Stryn a zanedlouho obědváme špagety po provensálsku a zjišťujeme cestu, kterou se dostaneme k ledovcovému splazu Briksdal (Briksdalsbreen).

Silnička pro jedno autoOdbočka ke splazu se nachází ve vesničce Olden a pod ledovec je to 20 až 30 km. Cestou potkáváme desítky a desítky kempů za vcelku běžné ceny, některé i s internetem. Dojíždíme co nejdál to jde a parkujeme za 40 NOK. Všimli jsme si, že o pár metrů dál je cedule s mapkou přilehlého okolí. K ledovcovému splazu je to 45 minut chůze, což je krásné. Taky vidíme možnost kempování za 90 NOK a 20 NOK za osobu. Okolí je vskutku nádherné a kemp je fantastický, místa dost, jednotlivé plácky pro stany a přívěsy jsou zasazené do upravené krajiny a obrovských balvanů ze skal, které se ční kolem dokola.

Pod ledovcem BriksdalJdeme se podívat ještě po okolí a narážíme na obchůdek se suvenýry, něco prý domů přivézt musíme. O hodinu později platím kartou 320 NOK. Scházíme dolů na parkoviště, auto přemisťujeme na volný plácek a jdeme platit kemp. Všímáme si české výpravy mladých sportovců, jaká to náhoda :-) Postavili jsme stan a vyrazili k ledovcovému splazu, je už totiž dost pozdě a nahoru je to přeci jen skoro hodina. Pokud máte lenivé nohy a tělo, můžete si nahoru dojet takovými legračními seniorskými autíčky. Této možnosti nevyužíváme :-)

Pod ledovcem BriksdalCestou vzhůru potkáváme krásný vodopád a z dáli na nás vykukuje ledovcový splaz. Přidáváme do kroku. Vítězství je na dohled! Tenhle pohled bych přál každému milovníkovi přírody! Jen škoda, že mě Bára nepustila za cedulku s popsaným nebezpečím (že se ledovec může kdykoliv utrhnout, blablabla) a tak jsem si na něj nesáhl :-( Fotil jsem fotil, Bára sbírala podél jezírka hezké kameny :-)Pod ledovcem Briksdal

Vrátili jsme se zpět do kempu a začali vařit a smažit, měli jsme 4 obalené filety (60 NOK) a bramborovou kašičku. Pošušnáníčko! :-)

Pod ledovcem BriksdalA jak jsme si tak seděli na těch skládacích židlích, koukaly na hučící vodopád vpravo, na další ledovcový splaz před námi a strmé černé skály vlevo, říkali jsme si, jak by bylo fajn tu být třeba i pár dní. No snad někdy příště :-) Tohle místo, ta atmosféra, ledově studený vzduch – to se prostě musí zažít.

1 komentář k článku:
“Den IX. – Ledovcový splaz Briksdal”

Napiš komentář