Den VIII. – Bergen

Dnešní den jsme měli stihnout projít 2. největší město Norska – Bergen.
Cesta z Hardangerviddy… ráno proběhlo bez problémů, ale nahoře, na náhorní plošině Hardangervidda, byla v noci… jak bych to jen řekl… no… kosa jako prase… Nicméně jsme přežili bez úhony a brzy ráno sjeli serpentýny zpět do kempu, kde jsme předpředchozí den stanovali. Osprchovali jsme se a vyprali si v umyvadle (trochu na hulváta, ale budiž).

Bylo slunečné dopoledne a my se vydali na západ do Bergenu. Cestou jsme ještě poobědvali česko-čínské “ďábelské” nudle, které jsou mimochodem fakt dobrý. Kolem čtvrté hodiny jsme dorazili do Bergenu a zaparkovali v prvním parkovacím domě, který se namanul. Cena byla 5 NOK / 20 min., za den však max. 90 NOK.

BergenVyšli jsme s batůžkem a foťákem do centra. Park s jezírkem byl nedaleko, ne však moc čistý a ani příjemný na pohled. Žabince na okrajích, semtam odpadky na trávě. Dojem nevylepšila ani fontánka, na vlas stejná, jako ta ve Stavangeru. Toho jsem si všiml třeba i u mostů, viděl jsem třeba i 5 stejných. Procházeli jsme uličkami, centrem s obchody a samozřejmě i dřevené domky ve známé čtvrti (Bryggen).

Dorazili jsme k obrovské (výzkumné) lodi, která kotvila u mola a pohybovalo se po ní neobvykle veliké množství lidí. Šli jsme blíž a blíž a najednou jsme byli na lodi také. Byl to zřejmě den otevřených palub, nebo tak něco. Rozdávala se zmrzlina a kola v plechu, co by ne :-)

Bergen - heliportNavigační místnost a všechny kajuty byly luxusně vybavené, křeslo pro kapitána a ostatní členy posádky byly vskutku pohodlné. Na zádi byl pak heliport ze kterého byl pěkný výhled na město. Když jsme se z lodi dostali ven, začali jsme hledat zdroj energie a internet pro náš notebook, který to očividně potřeboval. Nakonec jsme obé nalezli ve fast foodu Burger King, který tímto velmi doporučujeme! Abychom nebyli označeni za příživníky, objednali jsme si jakousi masovou bagetu a hranolky za celkem 84 NOKů.

Letmo jsme prolétli internet a zkusili se připojit přes Skype do ČR. Zadařilo se! Spojili jsme se videohovorem se sestrou Báry, Markétkou (a Pavlem a Fíkem :-) Nakonec z toho byl hovor na třičtvrtě hodiny. Odcházeli jsme s nabitým notebookem a najezeni (částečně).

Začínalo být dost pozdě (ikdyž světlo) a my jsme museli vyjet z města a hledat místo na přespání. Parkoviště nám ohlásilo 65 NOK k zaplacení, což nás celkem mile překvapilo. Ujeli jsme asi 60 km za Bergen, směrem do městečka Voss, před kterým jsme nakonec našli pěkné odpočívadlo. K večeři nám pak stačil chleba s máslem – tak moc jsme byli unavení :-)

1 komentář k článku:
“Den VIII. – Bergen”

Napiš komentář