Info – Norsko za námi aneb…

…aneb zvládli jsme to 😉 Vrátili jsme se již v sobotu ráno, neboť nám nevyšel výstup na Galdhoppigen (nejvyšší horu Norska) a odvážili jsme se jet domů přes Švédsko, Dánsko a Německo v noci  – máme to prostě rádi 😉

Počasí bylo perfektní neboť nám prakticky vždy vyšlo, když bylo potřeba nejvíc, a to na Preikestolen, náhorní plošině Hardangervidda, v národním parku Rondane i ve všech městech. Pršelo prakticky jen přes noc a přes den přeháňkové mrholení. Nic drastického, teda kromě dne, kdy jsme se chystali na Galdhoppigen, který jsme trošku trošičku podcenili – výprava s průvodcem kompletně zabalení do gumy, což se do toho větru a deště náramně hodilo. My jsme sotva vylezli z auta a naše těla včetně rádoby oblečení byla v tu chvíli lehce vlhká.

Jinak jako na každé cestě se přihodilo pár trapasů, spousty zážitků, jak těch vtipných, tak těch ještě vtipnějších. Mám okolo tisíce fotek, 200 vytříděných k úpravám, hodinku materiálu na videu k sestříhání, několik listů deníku k přepsání, pár letáčků a map k naskenování (pokud by měl někdo zájem o mapu Hardangerviddy, kontaktujte mě). Je na co se těšit v průběhu minimálně měsíce.

Samozřejmě nezapomeneme uvést naše chytré rady a tipy, které by se nám v danou chvíli hodili. Každý si na to stejně musí přijít sám, znáte to. Momentálně pracuji na podrobném výčtu všech nákladů na benzín, trajekty, mosty, mýtné, jídlo atd. atd.

Předběžně, myslím, můžu prozradit, že 16denní dobrodružství nás vyšlo na přibližně 25 až 30 tisíc, ale nikdy bych ani jedny jediné norské koruny za ten zážitek nelitoval. Od nynějška budeme patřit k těm, kteří budou Norsko chválit a doporučovat lidem, kteří mají rádi aktivní dovolenou.

17 komentářů k článku:
“Info – Norsko za námi aneb…”

 • Martin Z.

  Super! Na materiály už se s přítelkyní těšíme. Vyrážíme podobnou trasu za 14 dní a tenhle blog nám už vcelku pomohl!

  Asi nejvíc by mě ale momentálně zajímalo, kolik hodin trvala reálně cesta do Hirsthalsu/Hanstholmu. Plánujeme totiž jet z Prahy do Hanstholmu a odhadovali jsme to max. na 15 hodin (podle předpisů). Kudy jste třeba jeli Německem, měli tam na dálnici neomezenou rychlost nebo 120 km/h? Při “neomezené” rychlosti to totiž jde jet poněkud rychleji :o)

 • Martin Z.

  P.S.: Úplně jsem zapomněl na to nejhlavnější! Díky za ten blog!

 • Martin

  Díky moc 😉 Cestu nepodceňte jako my, ikdyž jsem si říkal, že se nemůže nic stát, může se toho stát opravdu hodně… nás potkala jen kalamita po vichřici, hustý déšť a vítr na dálnici v německu a jedna uzavírka… a málem jsme to nestihli. Vyjížděli jsme v sedm z Liberce, dojeli v 10:00, což je 15 hodin a stejně to bylo tak tak. Doporučuji vyjet o trochu dřív, ať nemusíte jet po Dánsku 120 km/h v obci 😉

  Budu skenovat mapu hardangerviddy do nějaké tisknutelné formy a rád bych ji za minimální úplatu nabídl, byl by o to zájem? 😉 Je 1:50 000.

 • Martin Z.

  Mno, my se bohuzel moc na treky nedostanem, mame na to jen 10 dni :o( Ale to s tou cestou me nemile prekvapilo. Na to, ze podle mapy by to melo byt 11,5 hodiny jizdy… Asi holt budeme muset vyrazit driv jak v sest rano. V Dansku by se mi prekracovat predpisy (navic po 1000 km v aute) fakt nechtelo. No ale hlavne, ze jste to stihli ;o) Jinak, kudy jste jeli tim Nemeckem? Ta uzavirka byla na dlouhou objizdku?

 • Martin

  Aha, no nevadí 😉 Hardangervidda se mi líbila snad nejvíc, proto jsme na ní byli dva dny, ale klidně bych jí prošel celou. Podle mapy to celkem sedí, ale ty nečekané události to o 40% protáhnou 😉

  Německem jsme jeli kolem Berlína a Hamburgu a právě v tom Berlíně jsme se na hodinu a půl zasekli, pak jsem na GPS nastavil “zakázat dálnice”, takže nás to už nenavádělo zpět na tu uzavřenou dálnici, ale jeli jsme dost kilometrů vesničkama no… ikdyž se to přes noc vpohodě dá…

 • Petr

  Jen mě zajímá jak se osvědčil větší stan. Stojím před rozhodnutím jaký koupit a moc děkuju za zkušenosti. Petr

 • Martin

  Ten Coleman Celsius Duo se nám výborně osvědčil, když pršelo a my vařili uvnitř. Je rozložený a složený do 10 minut (při troše cviku).

  Na druhou stranu je problém, pro něj vybrat místo a váží 10 kg.

  Nejlepším řešením je tedy mít stany dva, malý a velký 😀

 • Pavel

  Chci jet na jaře skandinávi.Prosím, potřebuji radu, jaké mapy a kde seženu mapy na cyklonavigaci skandinávie.

 • petr

  Ahoj,máš pěkně zpracované web stránky,určitě z nich budu na letošní dovolené čerpat.Rád bych navštívil hardangerviddu a hodila by se mi ta oskenovaná mapa.napiš mi na mail.Díky Petr

 • Rada

  Ahoj, pěkný web, zajímavé. Chtěli bychom letos na týden na Hardargerviddu, malý trek z Rjukanu,na Marbu a okolí. Jestli máte někdo zkušenosti a tady, uvítáme.Pokud by byla mapa této části, měli bychom případně zájem.

 • Martin

  Díky 😉 Každopádně na mapu jsem lehce pozapomněl, ale zkusím jí dneska vyfotit a nahrát sem na web…

 • Jana

  Zdravím! Je ještě aktuální nabídka na mapu Hardangerviddy? Měla bych zájem. Díky.

 • Martin

  Bohužel se to ukázalo jako neproveditelný úkol :-( Skenování je na hrozně dlouho a vyfocení je zase nekvalitní :-(

 • Jana

  Přesto díky za snahu.

 • Martin

  Kdo by chtěl ještě tu mapu, napište mi na mail rival@rival.cz 😉

 • Rada

  Ahoj, na trajekty jsme nikdy neměli rezervaci a vždy jsme jeli prvním spojem bez problémů … jak z Rostocku, tak i ze Sassnitzu a i nazpět.

 • Denisa

  Ahoj,
  bylo by možno zakoupit ještě mapu Hardangerviddy???

 • Napiš komentář