Plán cesty – cesta Norskem (část I.)

Naše putovní trasa se bude odehrávat ve spodní polovině Norska, ačkoli v mém prapůvodním plánu jsem chtěl dojel až daleko na sever. K tomu jsme se uchýlili z důvodu nedostatku času a faktu, že na severu už toho stejně moc není (ikdyž se asi mýlíme).

Po vylodění v Kristiansandu (4.7. ve 12:30) se budeme snažit aklimatizovat, vžít se do role turistů-dobrodruhů a trochu prozkoumat první město na naší výpravě. Až se dosytosti vynadíváme a nadýcháme Norského vzduchu, vydáme se při pobřeží na západ, směrem k první “Norské scenérii” – nejjižnějšímu místu Norska – majáku Lindesnes. Docela rád bych se podíval na Kjeragbolten (fotky) a samozřejmě na Preikestolen, jenž jsou od sebe sice vzdáleny vzdušnou čarou pouze 25km. Ale doma jsem s tím nepochodil, jít pešky by znamenalo výlet na dva, tři dny, výměnou za nádhernou přírodu, výhled a onen úžasný kámen zastrčený mezi dvě stěny skal ve výšce 1032m nad mořem. Bylo mi to zamítnuto. Našel jsem však cestičku, kterou se dá do města Lysebotn snad pohodlně dostat a určitě bych jí chtěl vyzkoušet – je to z vesničky Sirdal do Lysebotn (GoogleMaps tam nenašel spojenou cestu – berte cestu tedy C-D-B-A). Důležité bude počasí.

Další zastávkou na naší cestě bude město Stavanger – nevím však, jestli zajedeme i do centra města nebo neušetříme čas. Po silnici č. 13, minitrajektem Lauvvik – Oanes (cca 50 NOK + 2×20 NOK) překonáme fjord a pokračujeme k městu Strand. Cestou je cestička vinoucí se k úchvatné skále, výše zmiňované Preikestolen – Kazatelna. Je dokonale hranatá skála, vystupující ze skalní stěny, 604 metrů nad Lysefjordem. Snad nám bude počasí přát.

Cesta na sever se bude odehrávat od městečka Strand po č. 13 přes Tau, Hjelmeland – 12minutový trajekt přes vodu a dále. Významným bodem je pak městečko Odda. Další díl našeho plánu přinesu brzy 😉

% komentáře k článku:
“Plán cesty – cesta Norskem (část I.)”

  • Tomáš

    Dobrý den,
    letos 3.7 odjezd trajekt Hirshals – Stavanger.Přes Odda Roldal do Bergenu,Sogndal,Briksdal,Geiranger,Alesund,Atlantická cesta.Dále zpět na jih do Lomu,Golu a Osla.Trajekt Goteborg – Frederikshaven.Vracíme se 21.7.
    Vaše info na netu jsou super.Na sever je to naše první cesta.Jinak už máme něco sjeto.Jedem ve 4(2+2 děti.Zkušenosti z autopassem na mýtné nějaké máte?
    Za případné rady předem děkuji.Tomáš

  • Napiš komentář